Hogyan jellemeznél egy sportkutyát? Kiváló kondíció, mobilitás, magas koncentráció, önfegyelem. Ezek részben a genetikával hozott, részben tanulható és fejleszthető állapotok és készségek, melyeket kutya és gazdája közös munkával sajátítanak el és fejlesztenek lépésről-lépésre. Aki belép ebbe a világba megérti, hogy a mozgás szabadsága mellett a megfelelő felkészülés és a gondos odafigyelés kulcsszerepet játszik.
Ebben a blogcikkben – a teljesség igénye nélkül – kitérünk arra, mi is teszi ezt az életmódot olyan egyedivé, és milyen fontos tényezőkkel kell számolnunk sportkutyánk egészségének megőrzésének érdekében.
Napjainkban számos kutyás sport közül választhatunk. A választásnál fontos, hogy figyelembe vegyünk a kutyánk fajtából adódó és egyedi igényeit illetve a saját céljainkat, határainkat is. A legnépszerűbb sportok jelenleg:
- agility
- hoopers
- flyball
- frízbi
- puller
- dog dancing
- obedience
- rally obedience
- canicross
- bikejöring
- terelés
Mi a közös bennük?
A közös munka és az összehangoltságra törekvés által segítenek a kutya-gazda kötődés kialakításában, elmélyítésében. Segítenek a szükséges mozgásmennyiség biztosításában, javítják a kutyák kondícióját; vitalitását, élénkítik; frissítik a mentális állapotot és nem utolsó sorban életre szóló közös élményeket szerezhetünk általuk. És persze nem utolsó sorban az extra kilométerek, a gyors mozgások, a gyors irányváltások, fékezések és ugrások.
A sportkutyás életmód egyedülálló és inspiráló, ám ahhoz, hogy mindez hosszú távon is fenntartható legyen és minél több sikerélményt gyűjtsetek közösen, elengedhetetlen a tudatosság, a megfelelő előkészület és a gondos odafigyelés.
Mire figyelj?
- A felkészülés: Mielőtt komolyan belevágtok egy kutyás sportba érdemes szakember véleményét kérni és felmérni kedvenced fizikai állapotát. (fizikai adottságok, szív, keringés, mozgásszervi egészség) Ha zöld utat kaptok a választott sporthoz jöhet a következő lépés.
- Fokozatosság: Fontos, hogy az adott sport intenzitása illeszkedjen kutyád állapotához, életkorához, edzettségi szintjéhez. Ha edzővel dolgoztok, ő a szakmai tudás birtokában ennek megfelelően fogja felépíteni az edzéseiteket. Ha egyedül vágtok bele, pl. canicross esetében, akkor neked kell figyelni a fokozatosságra. Fontos, hogy 1 év alatti kutyával ne fuss több kilométert és semmiképp ne legyen felszereléssel bekötve. Számára a futkározás még inkább a játék része legyen, - amit akkor hagy abba amikor neki jól esik - mintsem kötelező feladat.
- Bemelegítés: Az edzést mindig bemelegítés előzze meg. Enélkül az izmok és ízületek merevebbek, sérülékenyebbek. A bemelegítés során a szív- és érrendszer is fokozatosan felkészül a terhelésre. Ez segíti a kutya testét, hogy hatékonyan reagáljon a fokozott aktivitásra, és minimalizálja a szív- és érrendszeri problémák kockázatát.
- Nyújtás: Az intenzív mozgás során az izmokban felhalmozódik a feszültség és csökken az oxigén, ami merevséget és kellemetlenséget okozhat. Az edzés utáni nyújtás segít csökkenteni ezt a feszültséget és hozzájárul az izmok ellazulásához, megkönnyíti a regenerációt. Segít fenntartani és növelni az izmok rugalmasságát és hajlékonyságát. Szinten tartja és javítja a kutya mozgástartományát, ami fontos az izomzat egészsége és a teljesítmény szempontjából is.
- Pihenés és regeneráció: A sporttevékenységet követő pihenés és regeneráció legalább olyan fontos, mint maga a mozgás. Kellő időt kell adni a kutya testének, hogy visszanyerje erejét és helyreállítsa az izmokat.
- Kiegyensúlyozott táplálkozás: A sportkutyák étrendje némileg eltér hétköznapi életmódot folytató társaikétól. Bár a kutyák alapvetően nem igényelnek extra szénhidrátot, a sportkutyák számára az energiaszint optimalizálásához az edzések intenzitásától függően szükség lehet bizonyos mennyiségű plusz szénhidrátra. Az izomépítéshez elengedhetetlen a kiváló minőségű és megfelelő mennyiségű fehérje bevitel.
- Célzott étrend-kiegészítők: Mindennek az alapját az adja meg, amit a táplálkozással bevisz kutyád a szervezetébe, hiszen abból tud építkezni, így nagyon fontos az életmódnak megfelelő étrend-kiegészítők kiválasztása. A sportkutyák ízületei, izmai, porcai szalagjai extra támogatást igényelnek, hogy megőrizzék erejüket, rugalmasságukat. Az izmok regenerációjához és fejlődéséhez aminosavakra, az idegrendszer megfelelő támogatásához pedig fokozott B-vitamin bevitelre van szükségük.
- Rendszeres egészségügyi szűrések, kontrollvizsgálatok: Az egészség megőrzése és az esetleges problémák időben történő felfedezése érdekében évente javasolt néhány vizsgálat. Ilyen lehet a szívultrahang, általános állapotfelmérés, indokolt esetben röntgenvizsgálatok. Kutyánk mozgásszervi állapotának felmérésében, mozgásfunkcióinak javításában kutya-fizioterapeuta szakember is nagy segítségünkre lehet.
Az edzés és a közös sporttevékenységek nem csak kutyánk testi hanem szellemi jóllétét fokozzák. Tudjuk, hogy te is szeretnél mindent megadni kedvencednek ahhoz, hogy a lehető legtovább élvezhessétek a közös tanulást, fejlődést, az együtt elért sikereket és a maximumot hozzátok ki a közös munkából. Ebben szeretnénk támogatni titeket a speciálisan e célra kifejlesztett SPORT & ACTIVITY étrend-kiegészítővel, mely célzott hatóanyagainak köszönhetően segít az ideális energiaszint és az optimális teljesítmény elérésében, miközben elősegíti az izomépítést és a regenerációt.