A kölyökkutyák növekedési és fejlődési időszaka kritikus fontosságú az egészséges mozgásszervi- és vázrendszer kialakulásának szempontjából. Ahhoz, hogy elkerüljük a deformitások és egyéb mozgásszervi problémák kialakulását, fontos, hogy a kölyökkutyák bizonyos mozgásformákat, mozdulatokat és aktivitásokat elkerüljenek. Ez az intenzív fejlődési szakasz kb. másfél éves korig tart, így ez az időszak kritikus fontosságú a hosszútávú egészség megalapozásában.
Ebben a cikkben szakmai alapokra helyezve mutatjuk be, milyen tevékenységeket érdemes mellőzni a kölyökkutyák esetében, az egészséges fejlődés érdekében.
Ugrálás és magasból leugrás: A rejtett veszélyek
Bár a kölyökkutyák imádnak ugrabugrálni, az ugrálás és a magasból történő leugrás nagy megterhelést jelent a kutyák ízületeire, gerincére és csontjaira nézve. Az ízületek és a csontok ebben az életkorban még nem teljesen kifejlettek, és az ilyen mozdulatok fokozott nyomást gyakorolnak rájuk, ami hosszú távon sérülésekhez vagy deformitásokhoz vezethet.
Intenzív futás: A kis négylábú energiabombáknak is meg kell húzni a határt
Bár a kölyökkutyák tele vannak energiával, az intenzív futás szintén megterhelheti az ízületeiket. A gyors iramú mozgás, különösen kemény felületeken, növeli az ízületi stresszt és a mikrosérülések kialakulásának kockázatát. Javasolt inkább rövidebb, kontrollált sétákat és játékokat beiktatni. Ha közös sportnak a futást tűzted ki, várj minimum 1 éves koráig az alapozás megkezdésével.
Hirtelen irányváltások
A hirtelen irányváltások és gyors sprintek különösen veszélyesek a növésben lévő kutyák számára, mivel ezek a mozdulatok nagy terhelést rónak a térd- illetve a lábközép és mancs közötti ízületekre. Az ilyen mozgások során az ízületek stabilitásáért felelős szalagok is sérülhetnek, ami hosszú távú problémákhoz vezethet.
Lépcsőzés: Az egészséges növekedés ellensége
A lépcsőzés szintén kerülendő a kölyökkutyák számára. A lépcsők megmászása és a lépcsőről való leugrás megterheli a gerincet és az ízületeket. Fontos, hogy ne csak kölyökkorban minimalizáljuk a lépcsőzés gyakoriságát, ez a mozgásforma a kutyák számára abszolút nem természetes, így az ízületek számára is túlzott terhelést jelent, illetve a gerincoszlop sérüléséhez vezet.
Nehéz tárgyak hordozása: Fontos a megfelelő apport játékok kiválasztása
Az apport korai megtanítása nagyon hasznos lehet, ugyanakkor fontos, hogy a kölyök számára megfelelő méretű és súlyú tárgyat válasszunk erre a célra. A kölyökkutyákat nem szabad arra ösztönözni, hogy nehéz tárgyakkal apportírozzanak. A nagy súlyok túlzott terhelést jelentenek az ízületek, a gerinc és a nyaki csigolyák számára, ami növekedési rendellenességekhez és sérülésekhez vezethet.
Egysíkú mozgás
Az egysíkú mozgások, például a túl gyakori séta ugyanazon az útvonalon, nem ösztönzik a kölyökkutyák izomzatának és ízületeinek megfelelő fejlődését. Fontos, hogy változatos mozgásformákat és terepeket biztosítsunk számukra, hogy minden izomcsoport egyenletesen fejlődjön.
Túl hosszú időtartamú aktivitások:
A hosszú időtartamú aktivitások, a hosszú séták vagy futások, túlterhelhetik a kölyökkutyák mozgásszervrendszerét. A kölyökkutyák számára fontos, hogy a napi mozgás mennyisége és intenzitása fokozatosan növekedjen, és ne legyen túlzottan megterhelő. Ugyanitt meg kell említsük az időtartam mellett a megtett kilométerek számát is. Kölyökkutyával ne induljunk el hosszú kirándulásokra, még ha látszólag tele is vannak energiával. Ebben az időszakban a rövid de ingergazdag programokat részesítsétek előnyben, ezek között pedig jusson idő a pihenésre és alvásra.
Huzijátékok
A húzójátékok a zsákmányos kölyökkutyák kedvencei, nem megfelelő használat mellett azonban veszélyesek lehetnek a kölyökkutyák számára. Ezek a játékok túlzott nyomást gyakorolhatnak az ízületekre és a fogazatra. Fontos, hogy ezt a fajta játékot mértékkel és óvatosan játsszuk: ne húzzuk túl erősen, ne engedjük el hirtelen, olyan talajon játsszunk, ahol meg tud támaszkodni a kölyök és ne hagyjuk őt megcsúszni közben, a játékot pedig ne emeljük számára fejmagasság fölé, mert a nyaki csigolyák sérülhetnek.
+1 Speciális trükkök
Bár kutyáinkak számtalan látványos trükköt megtaníthatunk életük során, van néhány mellyel jobb, ha vársz másfél éves koráig. Ilyen lehet a „nyuszi” vagy más néven „pitizz” trükk vagy akár a meghajlás is.
Odafigyeléssel kikövezett út az egészséges felnőttkorhoz
A megfelelő fejlődés érdekében érdemes a kölyökkutyák számára változatos, de nem túlzottan megterhelő mozgásformákat biztosítani, amelyek elősegítik az egészséges növekedést és erősítik a mozgásszervi rendszert, miközben ingerekben gazdag környezetet biztosítanak számukra.
Az egészséges mozgás biztosításával megelőzhetjük a későbbi mozgásszervi problémákat, és segíthetünk abban, hogy a kölyökkutyák aktív, boldog életet éljenek és egészséges felnőtt kutyákká cseperedjenek.
A tudatos mozgásfejlesztés kölyökkorban nagyon hasznos, ha érdekel a téma legalább a megalapozás erejéig fordulj mozgásszervi szakértőhöz, kutya-fizioterapeutához és ne feledkezz meg a belső támogatásról sem.