Minden, amit tudnod kell a fasciáról
Kutyáink egészségének megőrzése és az ok-okozatok feltárása egy-egy egészségügyi probléma megjelenésekor gyakran valódi útvesztőnek bizonyul a gazdik számára. A mozgásszervi panaszok vonatkozásában az ízületvédelemről például szerencsére ma már sok szó esik és egyre nagyobb hangsúlyt kap a megelőzés, azonban itt nem állhatunk meg. Amikor egy új mozgásszervi panasz vagy fájdalom felüti a fejét érdemes mélyebbre ásni és a probléma gyökerét felkutatni.
Mennyire ismered az egész testet átszövő, és a legösszetettebb feladatot ellátó szövetet, a fasciát? Tudtad, hogy létfontosságú szerepet játszik a kutyák egészségében, mozgásfunkcióiban és általános jóllétében?
De pontosan mi is az a fascia?
A fascia egy speciális kötőszövet, mely az egész testben megtalálható, egy háromdimenziós hálózatot alkotva körülveszi és támogatja az izmokat, csontokat, idegeket, vérereket és szerveket. Főként kollagén- és elasztinszálakból, valamint egy gél-szerű anyagból, a kötőanyagból áll. Szerepe nagyon összetett és közel sem csak a mozgásfunkciókra korlátozódik!
Miért elengedhetetlen a fascia egészsége kutyád jóllétéhez?
Íme 5 létfontosságú funkció, melyet a fascia lát el:
- Szerkezeti támogatás: A fascia szerkezeti támogatást biztosít a testnek, egy összefüggő hálózatot alkotva, amely körülveszi és egyúttal elkülöníti a különböző struktúrákat. Segít fenntartani az izmok, szervek és más szövetek alakját, pozícióját és integritását.
- Védelem: A fascia védőgátként működik, védi a belső szerveket és szöveteket a külső erőktől és lehetséges sérülésektől.
- Mozgás és koordináció: A fascia fontos szerepet játszik a mozgásban és a test koordinációjában. Ahhoz, hogy megértsük ezt a szerepet, először is fontos megérteni, hogy az izmok összehúzódásai során mechanikai erők jönnek létre. Ezek az erők az izmokban keletkeznek, majd a fascián keresztül „átvándorolnak” a testen. Tehát a fascia gyakorlatilag közvetítőként működik az izmokból eredő erők és a test többi része között, lehetővé téve ezzel a sima és koordinált mozgást. Ez a folyamat elengedhetetlen ahhoz, hogy a test megfelelően működjön és hatékonyan mozogjon. Lehetővé teszi a sima és összehangolt mozgásmintázatokat.
- Érzékelés: A fascia rengeteg idegvégződést tartalmaz, amelyek visszajelzést adnak az agynak a feszültség, nyomás és mozgás változásairól. Ez a szenzoros információ segít szabályozni a testtartást, mozgást és a testpozíció érzékelését.
- Folyadékdinamika: A fascia megkönnyíti a testfolyadékok, például a vér, a nyirok és az interstitialis folyadék mozgását a testben. Segít fenntartani a folyadékháztartást és támogatja az immunfunkciót.
A fascia 4 típusa – anatómiai érdekességek:
Elhelyezkedését és funkcióját tekintve 4 típusát különböztetjük meg:
- Felületes fascia:
Ez a réteg közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el, és laza kötőszövetből, zsírszövetből , valamint erek és idegek hálózatából áll. A felületes fascia szigetelést, párnázást és támaszt nyújt a bőrnek és az alatta lévő struktúráknak.
- Mély fascia:
A mély fascia az izmokat, csontokat és ízületeket veszi körül, vastag, rostos burkot alkotva, amely támaszt és védelmet nyújt, illetve képes továbbítani az erőt. Emellett a vérerek, idegek és nyirokerek vezetésére is szolgál.
- Visceralis fascia:
A serosus vagy parietális fascia néven is ismert zsigeri fascia olyan belső szerveket vesz körül és támogat, mint a szív, a tüdő, a máj és a belek. Segít rögzíteni a szerveket az ideális pozícióban és védőgátat képez körülöttük.
- Subserosus fascia:
A subserosus fascia olyan réteg a testben, amely a belső szervek és a testfal között, a zsigeri fascia alatt helyezkedik el, mint egy vékony védőpáncél. Ez a réteg a zsírszövetnek köszönhetően extra támaszt és puhaságot biztosít a szerveknek.
A FASCIA TERÁPIA SZEREPE ÉS JÓTÉKONY HATÁSAI
A fentiek fényében bizonyára számodra sem meglepő, hogy a fascia gondozása, állapotának tudatos javítása a fizioterápiához hasonlóan helyett kapott az állatok jóllétét támogató tevékenységek között.
Milyen hatást várhatsz tőle?
- Fájdalomcsillapítás:
A fasciális korlátozások, merevségek, összenövések hozzájárulhatnak a kutyák mozgásszervi fájdalmaihoz. A manuálterápia során olyan fasciakezelési technikákat alkalmaznak, mint pl. a myofasciális felszabadítás és az eszközzel segített lágyrész-mobilizáció, hogy a fascián belüli feszültség feloldásával és a mobilitás helyreállításával csökkentsék a kutyák fájdalmát.
- Javított mobilitás és rugalmasság:
A feszes vagy korlátozott fascia korlátozhatja az ízületek mobilitását és mozgástartományát, ami merevséghez és csökkent rugalmassághoz vezet. A fascia kezelési technikák célja a feszes fascia megnyújtása és felszabadítása, ami lehetővé teszi az ízületek jobb mobilitását és rugalmasságát
- Fokozott teljesítmény:
A fokozott fizikai tevékenységet, versenyszerű sportot (agility, frizbi, canicross, flyball, puller, stb.) űző kutyák számára a fascia kezelés segít a teljesítmény optimalizálásában és a sérülések megelőzésében. A fasciális korlátozások és egyensúlyhiányok kezelésével a manuálterapeuták segítenek a sportkutyáknak a biomechanikai hatékonyság, az agilitás és a sportteljesítmény javításában.
- Testtartás javítása:
A rossz testtartás egyensúlyhiányhoz és a fasciális rendszer megterheléséhez vezethet, ami mozgásszervi fájdalmat és diszfunkciót eredményezhet. A fascia terápia során felmérik a testtartást, és fascia kezelési technikákat alkalmaznak a mögöttes fasciális korlátozások kezelésére, segítve a testtartás korrekcióját és a kapcsolódó tünetek enyhítését.
- Sérülések megelőzése és rehabilitáció:
A kutyák sérülését vagy műtétét követően a fascia kezelési technikákat gyakran beépítik a rehabilitációs programokba a szövetek gyógyulásának elősegítése, a hegszövetképződés csökkentése és a testfunkciók helyreállítása érdekében. A fasciális korlátozások és egyensúlyhiányok kezelésével a manuálterapeuták segítenek megelőzni az újabb sérüléseket és elősegítik az optimális felépülést.
- Teljes test integráció:
A fascia egy folyamatos, összekapcsolt hálózat, amely a kutyák egész testét behálózza. A manuálterapeuták felismerik a fasciális korlátozások és egyensúlyhiányok kezelésének fontosságát, nemcsak a fájdalom vagy diszfunkció helyén, hanem a test más területein is, amelyek hozzájárulhatnak a problémához. Ez a holisztikus megközelítés a teljes fasciális rendszer egyensúlyának és működésének helyreállítását célozza.
- Mélyizmok oldása és relaxáció:
A fascia terápia lehetőséget nyújt a mélyizmoknak, melyek gyakran feszültek és merevek lehetnek, hogy ellazuljanak és oldódjanak. A mélyizmok relaxációja segíthet csökkenteni a testben felgyülemlett feszültséget és fájdalmat.
- Stresszoldás:
A testi feszültség és a mentális stressz gyakran szorosan összekapcsolódik. Amikor kedvencünk teste feszült, fájdalmas, az idegrendszer is reagál, növelve a stresszt és a feszültséget. A fascia terápia segíthet csökkenteni a testi feszültséget, így indirekt módon csökkentve a mentális stresszt is.
A fascia támogatása belülről is lehetséges?
Természetesen! Nem szimplán lehetséges, hanem a megfelelő étrend-kiegészítő megválasztásával nagyon látványos eredményeket érhetsz el. Megelőzésre és kezelés során a fascia- vagy fizioterápia mellett is hatékonyan alkalmazható FASCIA BALANCE kiegészítőnk, melyet egyedülálló módon kimondottan a fascia és a kötőszövetek mély és összetett támogatására alkottunk meg.
Különleges hatékonysága az összetevők minőségében, mennyiségében és egymáshoz viszonyított arányában rejlik. A készítmény hatóanyagai állatorvos és kutya-fizio-/manuálterapeuta szoros együttműködésével kerültek kiválasztásra.
Olyan értékes hatóanyagokat tartalmaz, mint:
- hyaluronsav
- trimagnézium-citrát
- kollagén
- glükozamin
- méz
- aminosavak
A FASCIA BALANCE termék megalkotásával az volt a célunk, hogy egy olyan innovatív, egyedülálló, a test minden rétegére ható összetett készítményt biztosítsunk a gazdik számára, mely segít megteremteni a kutyák szervezetében az egyensúlyt a szervezet legmélyebb, legösszetettebb rétegeinek komplex támogatása által. Ezáltal nem csak a mozgásfunkciókat támogatja de a kutyák általános jóllétére, közérzetére és életminőségére is erőteljes hatást gyakorol.