Miért ne várd meg, míg baj van? – Ezért fontos a mozgásszervi prevenció kutyádnak

Miért ne várd meg, míg baj van? – Ezért fontos a mozgásszervi prevenció kutyádnak

A legtöbben ma még mindig csak akkor keresnek fel szakembert, amikor a kutya már sántít, fájdalmai vannak vagy láthatóan nehezére esik a mozgás. Pedig a mozgásszervi problémák jelentős része megelőzhető lenne – némi odafigyeléssel, tudatossággal és a megfelelő szakmai támogatással. Ebben a cikkben a legújabb szakmai ajánlásokra támaszkodva mutatjuk be, miért érdemes egészséges kutyáknál is foglalkozni a mozgásszervi prevencióval.

 

Mikor kezdjük el a prevenciót?

A válasz egyszerű: minél előbb. Ideális esetben már kölyökkortól figyelmet kell fordítanunk a helyes mozgásmintákra, a megfelelő táplálásra és a fokozatos terhelésre. 

A növekedési szakaszban (különösen a 4-12 hónapos kor között) a kutya csontozata és izomzata eltérő ütemben fejlődik. Ebben az időszakban különösen fontos a fokozatosság és a harmonikus mozgásformák előnyben részesítése – a túl intenzív futás, gyakori ugrálás vagy ismétlődő monoton mozgások (pl. túl sok labdázás) hosszú távon károsíthatják az ízületeket.

Egy jól felépített prevenciós program már 3-4 hónapos kortól elkezdhető – természetesen a kutya életkorához, fajtájához és mozgásigényéhez igazítva. Ha még új vagy ebben a szerepben, a legjobb, ha szakember tanácsát kéred.

 

Milyen gyakran érdemes mozgásterapeutához fordulni kutyáddal?

Egészséges kutyák esetében elég lehet évente 1-2 alkalommal felkeresni egy kutyamozgásterapeutát, hogy ellenőrizze az izomzat, az ízületek és a mozgáslánc állapotát. A mozgásláncban az egyes testrészek egymásra hatással vannak – ha például a medence környékén izomegyensúly-bomlás alakul ki, az hosszú távon akár a vállöv mozgásait is megváltoztathatja. Ezt laikusként ritkán vesszük észre időben, de egy tapasztalt mozgásterapeuta már az első jelekből látja a terhelési aszimmetriákat. Amennyiben szükségét látja, javasolni fogja a mozgásterápia valamely, kutyád számára alkalmas formáját. Aktívan sportoló, versenyző vagy genetikailag magasabb hajlamot mutató fajták esetében azonban sűrűbb, rendszeres kontroll és prevenciós terápia ajánlott. A mozgásterapeuták megtanítanak téged is észrevenni az apró jeleket, hogy magabiztosan mozogjatok a prevenció világában – szó szerint is.

 

Lehet-e otthon is tenni a megelőzésért?

Igen, sőt!  A kutya-fizioterapeuták egyéni gyakorlatsorokat, nyújtásokat, erősítő feladatokat is javasolhatnak otthonra. A kutya egyensúly- és testtudata, azaz propriocepciója fejleszthető célzott gyakorlatokkal – például instabil felületeken végzett állásokkal, lassú mozgásokkal. Ezek segítenek abban, hogy az izomzat finoman reagáljon a mikroterhelésekre is, és csökkenjen a sérülésveszély akár játék, akár sport közben. Nagyon fontos, hogy ezeket szakember állítsa össze a kutya állapotának megfelelően. A random netes gyakorlatok sajnos többet árthatnak, mint használnak, ha nem jól alkalmazzuk őket.

 

Miért fontos a táplálkozás és a tápanyagpótlás?

A mozgásszervrendszer egészségét nemcsak a mozgás, hanem az étrend is alapjaiban befolyásolja. A porcok, inak és izmok megfelelő működéséhez szükség van vitaminokra, ásványi anyagokra, aminosavakra, valamint speciális hatóanyagokra és „kenőanyagokra”, melyeket makró- és mikró tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrenddel tudsz biztosítani. Az étrend nem csak kutyád fő eledelét jelenti, hanem az étrend-kiegészítőket és a jutalomfalatokat is. Fontos, hogy mindegyiket tudatosan válaszd meg.

 

Nem csak sportkutyáknak!

Hiba lenne azt gondolni, hogy a mozgásszervi prevenció csak az agility-pályán teljesítő sportkutyák számára kijáró „luxus”. Egy lakásban élő, rövid sétákra járó kutya épp ugyanúgy veszélyeztetett lehet – sőt - például a túlsúly, a monoton terhelés vagy a helytelen emelések miatt. A megelőzés tehát minden kutyának jár – kortól, fajtától és aktivitástól függetlenül.


6 dolog, amit NE csinálj, ha szeretnéd elkerülni a bajt

Sokszor nem is sejtjük, hogy a hétköznapi szokásaink mennyire ártalmasak lehetnek kutyánk mozgásszervrendszerére nézve. Ezeket a hibákat kerüld el, ha hosszú távon is mozgékony, fájdalommentes életet szeretnél neki biztosítani.

  1. Ne hagyd túlsúlyossá válni a kutyád! Minden plusz kiló fokozott terhelést jelent az ízületeknek.

  2. Ne hagyd, hogy csúszós padlón éljen! Az állandó megcsúszás mikrotraumákhoz, izomfeszüléshez vezethet.

  3. Ne hagyd ki a bemelegítést és a levezetést aktív mozgás vagy játék előtt/után!

  4. Ne engedd gyakran autóból kiugrani vagy bútorra fel-le ugrálni, különösen, ha még kölyök, de lehetőség szerint később se!

  5. Ne terheld túl hirtelen, különösen, ha hosszú pihenés után aktívabb programot tervezel!

  6. Ne hanyagold el a rendszeres és változatos mozgásformákat – a kutyának is kell a napi aktív átmozgatás.

 

A leggyakoribb mozgásszervi probléma – és amit tehetsz ellene

Sok mozgásszervi probléma abszolút nem sántasággal indul. Egy enyhébb oldalra dőlés üléskor, egy oldalkímélés lépcsőn, vagy az, hogy a kutya kevesebbszer nyújtózik, mint korábban – mind árulkodó jelek lehetnek. Ezeket sokszor csak a gazdával együttműködő szakember veszi észre, de annál fontosabb időben felismerni őket.

A mozgásterapeuták leggyakrabban az egyenetlen terhelésből fakadó izomfeszültség és ízületi túlhasználat problémájával találkoznak. Ezek sokáig tünetmentesek maradhatnak, de előbb-utóbb fájdalmat, sántaságot, kompenzációs mozgásmintákat okoznak. Megfelelő prevencióval (rendszeres kontroll, célzott gyakorlatok, táplálékkiegészítés) ezek kialakulása csökkenthető vagy időben visszafordítható.

Mi történik, ha nem foglalkozol a megelőzéssel?

A kezeletlen mozgásszervi problémák fokozatosan súlyosbodnak. Kezdetben „csak” apróbb fájdalmak, mozgáskorlátozottság, visszafogott játék- és mozgáskedv jelentkezik, később azonban akár porckopás, krónikus gyulladás, műtétet igénylő elváltozások is kialakulhatnak. És nem utolsósorban: a kutya életminősége jelentősen romlik. A prevenció nem luxus – hanem a hosszú, boldog, fájdalommentes élet egyik kulcsa kedvenced számára, ami a Te kezedben van.

 

Vissza a blogba

Fascia Balance

Fedezd fel kutyád mozgékonyságának és egyensúlyának új dimenzióit a Vitaltier FASCIA BALANCE étrend-kiegészítővel.

Megnézem